آموزشداده‌ها

از چت‌هات بک‌آپ بگیر

امروزه دیگر پیام‌رسان‌ها فقط برای رد و بدل کردن پیام مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و برای خیلی از ما تبدیل به یک بستر برای ذخیره‌سازی فایل‌ها و یا اطلاعات شده‌اند. یکی از مسائلی که ما را نگران می‌کند پاک شدن همین چت‌ها یا داده‌های ذخیره شده بر روی پیام‌رسان‌ها است. برای یک لحظه تصور کنید که به دلیل گم شدن، خراب شدن یا هر اتفاق مشابهی برای گوشی شما تمامی چت‌ها و داده‌هایی که در پیام‌رسان داشتید را از دست بدهید. حتی فکر آن هم برای بیشتر ما ناخوشایند است اما نگران نباشید چون بیشتر آن‌ها قابلیت بک‌آپ یا گرفتن نسخه پشتیبان را دارند و شما می‌توانید به راحتی یک نسخه از تمام داده‌های خود را همواره در اختیار داشته باشید.

سعی کنید تا جای ممکن از ذخیره اطلاعات شخصی، تصویر مدارک و گذرواژه‌های خود بر روی پیام‌رسان‌ها خودداری کنید؛ تا امنیت داده‌های خود و حساب‌های بانکی خود را به خطر نیندازید!

در ادامه نحوه بک‌آپ گرفتن از دو پیام‌رسان محبوب تلگرام و واتس‌اپ را با هم مرور خواهیم کرد. با بک‌آپ گرفتن از داده‌های خود در واتس‌اپ و تلگرام می‌توانید اطلاعات خود را در یک دستگاه دیگر یا یک فضای ابری ذخیره کرده و برای همیشه خیال خود را راحت کنید.

آموزش بک‌آپ گرفتن از واتس‌اپ

در ابتدا سراغ پیام‌رسان محبوب واتس‌اپ می‌رویم و نحوه گرفتن بک‌آپ از چت‌های آن را آموزش می‌دهیم.

وارد برنامه شده و بر روی سه نقطه بالای سمت راست صفحه کلیک کنید، سپس با انتخاب گزینه Settings به بخش Chats بروید. در این بخش گزینه Chat backup را انتخاب کنید. حالا اگر یک حساب گوگل داشته باشید، به سادگی می‌توانید با انتخاب Backup to Drive چت‌ها و اطلاعات خود را در حساب گوگل‌درایو خود ذخیره کنید. همچنین می‌توانید مشخص کنید واتس‌اپ هرچند وقت یک‌بار از داده‌های شما پشتیبان بگیرد؛ اما اگر می‌خواهید به صورت دستی از چت‌ها پشتیبان تهیه کنید می‌توانید در همان بخش Chat backup گزینه سبزرنگ BACKUP را انتخاب کنید.

نیازی نیست نگران تمام شدن فضای گوگل‌درایو خود باشید؛ زیرا گوگل و فیس‌بوک هر دو در توافقی مشترک اعلام کردند فایل‌های بک‌آپ واتس‌اپ به صورت رایگان در گوگل‌درایو ذخیره خواهند شد و حجمی از فضای حساب کاربران را اشغال نخواهند کرد.

اگر بیش از یک سال از آخرین بک‌آپ شما از واتس‌اپ گذشته باشد، فایل آن به طور خودکار از حساب گوگل‌درایو شما حذف می‌شود و با هر بار بک‌آپ گرفتن نیز نسخه قبلی پاک خواهد شد.

همچنین اگر پس از گذشت مدتی دیگر به حساب گوگل‌درایو قبلی خود دسترسی نداشتید و یا ‌خواستید که فایل‌های بک‌آپ در یک حساب جدید ذخیره شوند، می‌توانید در بخش Chat Backup گزینه Google Account و سپس Add an account را انتخاب کنید.

اما یک قابلیت مهم دیگر قابلیت انتقال بک‌آپ از گوشی اندرویدی به گوشی‌های iOS و بالعکس است. یعنی شما می‌توانید کلیه چت‌های روی گوشی اندرویدی خود را در نسخه دسکتاپ یا iOS هم داشته باشید و از این بابت نیز جای هیچ نگرانی نیست.

بک‌آپ گرفتن در تلگرام

بک‌آپ گیری در تلگرام مثل واتس اپ نیست؛ زیرا تلگرام از چندین دستگاه به طور همزمان پشتیبانی می‌کند و چت‌های شما حتی اگر در گوشی از بین بروند می‌توانید دوباره از طریق نسخه ویندوز یا وب به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. در حالی که در واتس‌اپ اگر از چت‌های خود در گوشی پشتیبان نگیرید و این چت‌ها به صورت اتفاقی حذف شوند، دیگر نمی‌توانید دوباره آن‌ها را بازگردانید. پس به همین خاطر تلگرام فرآیندی متفاوت را برای تهیه نسخه پشتیبان در نظر گرفته است و برای بک‌آپ گرفتن در تلگرام حتما باید نسخه دسکتاپ این برنامه را روی سیستم خود نصب کنید.

نسخه ویندوزی دسکتاپ را از اینجا  و نسخه مک آن را از اینجا دانلود کنید.

___________

پس از نصب و وارد شدن به حساب خود برای بک‌آپ گرفتن بر روی سه خط افقی بالای سمت چپ برنامه کلیک کرده و گزینه تنظیمات یا Settings را انتخاب کنید. در پنجره بعدی باید گزینه Advanced را انتخاب و بعد از آن بر روی Export Telegram data کلیک کنید. شما در این بخش می‌توانید هر اطلاعاتی که می‌خواهید از آن‌ها پشتیبان گرفته شود را انتخاب کنید. مثلاً برای بک‌آپ گرفتن از مخاطبین تلگرام، تیک گزینه Contact list را بزنید یا اگر می‌خواهید از چت‌های خصوصی بک‌آپ بگیرید، گزینه Personal chats را انتخاب کنید و یا اگر می‌خواهید از چت‌هایی که با بات‌ها داشتید پشتیبان بگیرید، گزینه Bot chats را هم تیک بزنید. برای تهیه نسخه پشتیبان از چت‌هایی که در گروه‌ها داشتید هم باید تیک گزینه Private groups را بزنید. همچنین برای بک‌آپ گرفتن از کانال‌های خصوصی، گروه‌ها و کانال‌های عمومی نیزبه ترتیب تیک‌ گزینه‌های Private channels ، Public groups و Public channels را بزنید.

در بخش بعدی یعنی Media export settings می‌توانید محتواهایی که مدنظر دارید را مشخص کنید؛ مثلاً اینکه از عکس‌ها، ویدیوها، پیام‌های صوتی، استکیرها یا گیف‌ها و یا حتی از همه آن‌ها بک‌آپ گرفته شود.

در بخش Other دو گزینه Active sessions و Miscellaneous data را داریم. گزینه اول، یعنی Active sessions به شما این امکان را می‌دهد تا از فهرست دستگاه‌هایی که در آن لحظه به حساب شما دسترسی دارند پشتیبان بگیرید و گزینه بعدی به شما اجازه می‌دهد از هر نوع داده دیگری که در سایر گزینه‌ها ذکر نشده پشتیبان تهیه کنید.

آخرین قسمت یعنی Location and format نوع و محل ذخیره است و در این بخش می‌توانید محل ذخیره فایل بک‌آپ به همراه فرمت آن (HTML یا JSON) را مشخص کنید. بهتر است تا گزینه Human-readable HTML را انتخاب کنید تا بتوانید چت‌ها را بخوانید.

در آخر بر روی Export کلیک کنید تا فرایند بک‌آپ گرفتن آغاز شود. زمان بک‌آپ گیری بسته به حجم اطلاعات متفاوت خواهد بود. بعد از اتمام فرآیند پشتیبان‌گیری هم می‌توانید در مسیری که انتخاب کردید ( یا مسیر پیش‌فرض در پوشه Downloads) به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

توجه داشته باشید که می‌توانید از چت‌های خود به طور جداگانه هم بک‌آپ بگیرید. مثلا برای تهیه نسخه پشتیبان از چت خود با یک فرد خاص کافی است که وارد بخش گفتگو با او شده و بر روی سه نقطه در بالا سمت راست کلیک کنید. در بین گزینه‌ها به دنبال Export chat data بگردید و بر روی آن کلیک کنید. سایر موارد نیز مشابه آنچه در بالا گفته شد است.

با بک‌آپ گرفتن از واتس‌اپ و تلگرام می‌توانید برای همیشه خیال خود را از بابت اطلاعاتی که در این دو پیام‌رسان دارید راحت کنید تا هر زمانی که خواستید دوباره به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

شما از پیام‌رسانی و چه راهی برای بک‌آپ گیری از آن استفاده می‌کنید. نظرات خود را با نئوتک و دیگر مخاطبان در میان بگذارید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قابل کپی‌برداری نیست.
بستن
بستن