شهرهوشمندفناوری

دیوارهایی برای شارژ کردن

اخیراً محققان دانشگاه واشنگتن آجر هوشمندی ساخته‌اند که می‌تواند برق را برای مواقع اضطراری ذخیره کند. طبق آزمایشات بر روی نمونه اولیه این آجر، مشخص شده که این آجر قادر است تا در مدت ۱۰ ثانیه به ۳ ولت شارژ ‌شود. بدین ترتیب مثلاً با اتصال حدود ۵۰ آجر به سلول‌های خورشیدی می‌توان به مدت ۵ ساعت برق سیستم روشنایی اضطراری را تأمین کرد. در تست‌های انجام‌شده بر روی نمونه اولیه این آجر، این محصول نوآورانه توانست یک لامپ LED سبزرنگ را برای ۱۰ دقیقه روشن نگه داشت.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن uwTOBNetxCBlUPlTKs-J_VVRy3D7B-srJK_cmylmRz5YX2GY33QK3XESS_uPRes81LC3PO_VK6FoiEWNRN7lMdAZUe3q3ykjJ3Ig0xeiRWOAbzWDBpyeAfY29N0JpGzY5nCySXZ5 است

برای ساخت این محصول آجرها با لایه‌ای از یک پلیمر رسانا به نام PEDOT پوشانده شده است. این پلیمر از فیبرهای بسیار کوچکی در مقایس نانو تشکیل شده که به خلل و فرج آجر نفوذ کرده و در نهایت آن را به یک «اسفنج یونی» با قابلیت رسانایی و ذخیره انرژی تبدیل می‌کنند. پس از انجام این کار آجرها به یک ابر خازن یا Supercapacitor تبدیل می‌شوند که قادر به ذخیره‌سازی مقادیر بالایی از انرژی بوده و با سرعت بیشتری نسبت به باتری شارژ و دشارژ می‌شوند. با کنار هم قرار گرفتن تعداد زیادی از این آجرها منبع ذخیره انرژی بزرگتری ایجاد شده و برای جلوگیری از ورود المان‌های خارجی و خروج برق، لایه‌ای از اپوکسی هم  روی آنها کشیده می‌شود.

نکته جالب در مورد این آجرها این است که زیر آب هم قابل استفاده هستند و علاوه بر این به دلیل خاصیت Supercapacitor که دارند می‌توانند بدون هیچ مشکلی بارها شارژ و دشارژ شوند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قابل کپی‌برداری نیست.
بستن
بستن