آموزشطراحی

چگونه یک طراح UI حرفه‌ای شوم؟

ایجاد یک استارتاپ موفق مبتنی بر فناوری، بر مؤلفه‌های متعددی وابسته است. داشتن یک رابط کاربری و تجربه کاربری خوب می‌تواند نقش به‌سزایی در موفقیت استارتاپ داشته باشد. البته این مهارت‌ها تا حدودی نوظهور هستند و نیازمند دانش در حوزه‌های مختلفی هستند و در ابتدای کار استخدام تعداد زیادی از افراد که هر یک در یک زمینه خاص متخصص باشند چندان مقرون به صرفه نیست و معمولاً گام‌های اولیه یک استارتاپ موفق توسط کسانی انجام می‌شود که دارای ترکیبی از مهارت‌های مختلف هستند. در این مقاله قصد داریم مشخص کنیم برای طراحی رابط کاربری، اشخاص باید چه مهارت‌هایی را کسب کنند و نقشه راه تبدیل شدن به یک طراح رابط کاربری چیست؟

ابتدائاً باید مشخص کنیم که UI و تجربه کاربری به چه معناست و تفاوت آن با UX در چیست؟

زمانی که افراد از UI صحبت می‌کنند منظورشان هر چیزی است که به طراحی گرافیک، رنگ‌ها، فونت‌ها،‌ پس‌زمینه، دکمه‌ها، تصاویر، آیکن‌ها و غیره مربوط می‌شود.

اما UX یا تجربه کاربری به روانشناسی، نحوه تصمیم‌سازی انسان‌ها،‌ شخصیت‌ها، سناریوها، جریان‌ها کاربری،‌تست‌های A/B و تخمین‌های آماری مربوط می‌شود.

پس UI به معنی آن است که ظاهر مولفه‌های صفحه چه شکلی باشد (فونت، رنگ و غیره) و UX یعنی چینش این مولفه‌ها در کنار هم به چه صورت باشد که کاربر نهایی به راحتی از آن‌ها استفاده کند و استفاده از آن‌ها برایش خوشایند باشد.

البته متخصص شدن در هر کدام از این‌ها تلاش جداگانه‌ای می‌طلبد و در صورت امکان باید یکی را انتخاب کنید. در این مقاله قصد داریم نقشه راهی برای تبدیل شدن به یک طراح UI ارائه دهیم و نقشه راه UX را به مقالات آینده موکول می‌کنیم.

برای آنکه یک طراح UI خوب شوید نیاز است مسیر زیر را دنبال کنید.

 • مطالعه و آشنایی با دستورالعمل‌های طراحی در پلت‌فرم‌های مختلف لازم است. بهتر است راهنمای رابط انسانی Apple  iOS، راهنمای طراحی در گوگل، کتاب Don’t make me think  نوشته Steve krug، مطالعه مقالات در وب‌سایت Goodui.org مطالعه شود.
 • مطالعه اصول اولیه زیبایی در طراحی دیجیتال: با نظریه رنگ‌ها، اصول اولیه تقارن، قواعد Layouting و Composition بلوک‌های اصلی طراحی گرافیک هستند آشنا شوید. درباره اصول اولیه Perspective بخوانید و درباره «نسبت طلایی» در هنر اطلاعاتی به دست آورید.
 • با زبان‌های مختلف طراحی که شامل طراحی Flat، Skeuomorphic و طراحی Material هستند آشنا شوید.
 • با اصول Wireframing و تولید پروتوتایپ‌ها آشنا شوید. در این مسیر لازم است ابزارهایی مثل Sketch، Figma، Adobe XD یا Balsamiq را یاد بگیرید. البته وب‌سایت‌هایی مثل Mockplus هم می‌توانند به صورت آنلاین این کار ابزار را در اختیارتان قرار دهند.
 • بعد از طی مراحل بالا بهتر از کمی عمیق‌تر شوید و کار با ابزارهای اصلی طراحی گرافیک را به خوبی یاد بگیرید. این ابزارها شامل سه ابزار اصلی شرکت Adobe یعنی فوتوشاپ، Illustrator و InDesign هستند. که فوتوشاپ برای کار با عکس‌ها، Illustrator مناسب کار با وکتورهای گرافیکی و آیکون‌ها و InDesign برای طراحی‌های مناسب چاپ است.
 • نمونه ببینید و الهام بگیرید.
  1. از وب‌سایت‌هایی مثل Paletton.com، Google Material و Adobe Kuler در مورد بهترین ترکیب رنگ‌ها الهام بگیرید
  2. از تصاویر استوک موجود در وب‌سایت‌هایی مثل shutterstock، fotolia، material.io، gettyimages، stocksy، freepik و غیره استفاده کنید یا الهام بگیرید.
  3. ایده‌های طراحی را از uimovement.com، uiparade.com، collectui.com، dribbble.com، pinterest، designspiration.net و غیره دنبال کنید.
  4. فونت‌های سفارشی را از fontspace.com، fontfreak.com، ‌behance.net و سایت‌های مشابه بگیرید.
  5. آیکون‌های مورد نیازتان را از flaticon.com، icons8.com، iconfinder.com و غیره تهیه کنید.

بعد از این مراحل توصیه‌ای که می‌توان آن را راهگشا دانست این است که در پروژه‌های واقعی شرکت کنید. در محیط قرار بگیرید و از روی دست متخصصان این حوزه مشق کنید و این مسیر را ادامه دهید تا به یک طراح UI حرفه‌ای تبدیل شوید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قابل کپی‌برداری نیست.
بستن
بستن