بازیسبک زندگیفناورینرم‌افزار

بازی‌هایی برای تقویت مغز

مغز انسان با افزایش سن و به مرور زمان تحلیل می‌رود. اگر در طول زندگی از مغزتان کار نکشید، احتمال آنکه در سنین بالا و حتی میانسالی به مشکلاتی مثل آلزایمر دچار شوید بیشتر می‌شود. راه حل جلوگیری از این مشکل نیز پرورش مغز با تمرینات ساده است. برای این منظور می‌توان جدول کلمات متقاطع یا سودو حل کرد و یا بازی سنتی اسم و فامیل را انجام داد. ولی پیشنهاد امروز ما استفاده از بازی‌های موبایل برای پرورش و شادابی ذهن است.
این بازی‌ها دارای تمریناتی برای تقویت ذهن هستند که با متد گیمیفیکیشن طراحی شده‌اند. در واقع در قالب بازی و سرگرمی یک هدف مهم و جدی دنبال می‌شود . معمولاً بازی‌های این سبک چند مرحله دارد و برای هر مرحله هم یک سقف امتیاز در نظر گرفته شده است. هر چقدر فرد امتیاز بیشتری در یک مرحله کسب کند، نشان دهنده آن است که عملکرد ذهن او بهتر بوده است. تمرینات این بازی‌ها نیز عموماً بر روی چهار زمینه حافظه، دقت، سرعت و منطق طراحی شده اند.

هر روز که این بازی‌ها را انجام می‌دهید، نوار پیشرفتی برای شما در اپلیکیشن پر می‌شود و به ازای میزان پیشرفت مراحل جدیدی برای شما باز خواهد شد. علاوه بر این خود بازی با آنالیز نتایج شما در تست‌های قبلی  و تشخیص نقاط ضعف شما، روی آن موضوعاتی بیشتر تمرکز می‌کند که در آن‌ها ضعیف‌تر بوده‌اید و نیاز به تمرین بیشتری دارید.

نکته‌ مهمی که در رابطه با این بازی‌ها باید به آن اشاره نمود این است که با هر روز بازی  کردن و رد کردن چالش‌ها، فرد واقعاً احساس باهوش‌تر شدن می‌کند و این حس خوب روی تمام جنبه‌های زندگی‌ او به خصوص اعتماد به نفس‌اش تأثیر شگفت‌انگیزی دارد. جالب است بدانید که به خاطر همین اثرگذاری‌ها بوده که بسیاری از این بازی‌ها از سازمان‌های بهداشتی و نهادهای آکادمیک مثل دانشگاه‌ها یا آزمایشگاه‌های علوم اعصاب، جوایز و تقدیرنامه دریافت کرده‌اند.

تحقیقات دانشمندان اثبات کرده که انجام این تمرینات ذهنی نه تنها در تقویت حافظه مؤثر هستند بلکه در کاهش استرس، کاهش ریسک ابتلا به افسردگی و فراموشی، افزایش تمرکز و کاهش ابتلا به بیماری زوال عقل تا میزان زیادی مؤثر خواهند بود.

در ادامه سه بازی رایگان و بسیار جذاب Brain Training، NeuroNation  و LogicLike  که برای این منظور ساخته شده‌اند را معرفی می‌کنیم.

Brain Training

بازی Brain Training  اپلیکیشنی با بیش از یک میلیون نصب است که روزانه کاربران زیادی از آن برای تمرین دادن به مغز خود  بهره می‌برند. این بازی تمریناتی را برای تقویت ذهن در پنج زمینه شامل محاسبات، شناخت، تصویرسازی، حافظه و قدرت تحلیل تدارک دیده است. در هر زمینه نیز حداقل هشت بازی مختلف قرار داده شده است تا کاربر را علاوه بر سرگرم کردن به لحاظ ذهنی نیز پیشرفت بدهد.

بازی Brain Training را می‌توان از لینک‌ زیر دانلود کرد.

دانلود مستقیم از فروشگاه گوگل پلی:

https://play.google.com/store/apps/details?id=godlinestudios.brain.training&hl=en

NeuroNation 

بازی NeuroNation اپلیکیشنی با حدود ۱۵ میلیون دانلود است که روزانه کاربران زیادی به تمرین در داخل  آن مشغولند و مهارت‌های ذهنی‌شان را ارتقاء می‌دهند.  این بازی با یک سری تمرینات ۱۵دقیقه‌ای ذهن بازیکنان را به چالش می‌کشد که در ابتدای کار آسان هستند و هر چه کاربر جلوتر می‌رود سخت‌تر می‌شوند. این بازی امتیازات هر بازی را به شکل لیدربورد به نمایش‌ در می‌آورد تا شما را برای زدن رکورد دیگران وسوسه کن. از مزایای این بازی این است که در آن می‌توانید دوستان‌تان را هم به رقابت بطلبید و امتیازهایتان را با یکدیگر مقایسه کنید.

بازی NeuroNation را می‌توان از لینک‌های زیر دانلود کرد.

دانلود مستقیم از فروشگاه اپل استور:

https://apps.apple.com/us/app/neuronation-memory-games/id82154968

دانلود مستقیم از فروشگاه گوگل پلی:

https://play.google.com/store/apps/details?id=air.nn.mobile.app.main&hl=en.

بازی LogicLike

علاوه بر بازی‌های موبایلی که در قالب مویایل اپلیکیشن طراحی شده‌اند بازی‌های مشابهی هم هستند که در قالب وب‌اپلیکیشن بوده و می‌توان آن‌‌ها را هم در داخل گوشی و هم از طریق کامپیوتر خانگی و یا لپ‌تاپ بازی کرد.

بازی LogicLike یکی از نمونه‌های بسیار جذاب این گونه بازی‌هاست که برای انجام آن فقط نیاز به یک حساب کاربری گوگل دارید. برای شروع این بازی کافی است وارد لینک زیر شوید و لاگین کنید.

https://logiclike.com

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قابل کپی‌برداری نیست.
بستن
بستن